Teknobu

Çamaşır Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Çamaşır Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çamaşır Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evlerimizde eğer olmazsa olmaz eşyalarımızdan birisi de şüphesiz çamaşır makineleri. Peki çamaşır makinesi alırken nelere dikkat etmeli, hangi özelliklere bakmalı, neye bakılırsa karar vermeli? Bu yazımızda bu soruları cevaplamaya çalışacağız ve bütçenize en uygun fiyat/performans ürünü seçmenize destek olacağız.

1. Teknik Servis Ağı ve Servis Desteği

Buzdolabı alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği mevzusunda yaptığımız açıklamalarda da olduğu şeklinde ilk önceliğimiz SERVİS DESTEĞİ. Ürünlerin günden güne daha teknolojik olmaya başladığı bu günlerde yeni bilhassa eklenmesi ile arıza oranları da artabiliyor. Bu durumda aldığımız çamaşır makinesinin arkasında sağlam bir servis desteği itimatı hissetmemiz oldukça mühim. Bu mevzuda tüm markalar hakkında size informasyon vermemiz takdir edersiniz ki mümkün değil. Burada vazife size düşüyor. Alacağınız ürün ile ilgili aramalar yaparak marka hakkında düşünce sahibi olmanız, yaşanmış olan servis problemlerine iyi mi yaklaşıldığını görmeniz gerekir. Teknik servis mevzusunda servislerin bireysel olarak da kıvanç değişiklikliği gösterdiğini düşünerek bu mevzuda toplumsal çevrenizden de gelen yorumlar önemlidir.

Bu Yazımızda Okuyun :   Anker Nebula MARS II Pro ile evinizi beyaz perde salonuna dönüştürün

2. Çamaşır Makinesi Yıkama Kapasitesi

Çamaşır makineleri ilk olarak yıkadıkları KURU çamaşır kilogramına bakılırsa sınıflandırılır. Geçtiğimiz yıllarda 5-6 kilogram kapasiteli ürünler revaçta olsa da son zamanlarda 9-10 kilogram kapasiteli ürünler daha ön planda. Burada mühim olan sizin ihtiyacınız. Averaj 2-3 kişilik bir ailede yaşıyorsanız 7-8 kilogram yıkama kapasiteli ürünler fazlasıyla işinizi görecektir. Sadece çocuk fert sayısının yüksek olduğu 5-6 kişilik ailede yaşıyorsanız 9-10 kilogram yıkama kapasiteli ürünler tercih etmelisiniz.

3. Sıkma Devir Hızı

Çamaşırlarınız yıkandıktan sonrasında sıkma programına alınır. Çamaşır makineleri 600-1400 devir aralığında olabiliyor. Bu rakamlar 1 dakikada tamburun dönüş hızını ifade ediyor. Devasa yükseklikte devirde çamaşırların yıprandığını da düşünerek 1000-1200 devir süratli bir makineye haiz olmanızı öneriyoruz.

4. Enerji ve Su Tüketimi

Kıt kaynaklar ile yaşadığımız dünyamızda mühim konulardan birisi de enerji ve su tüketimi. Burada ürünler tükettiği enerjiye bakılırsa A+, A++, A+++ yada A+++ -%30 şeklinde ibareler ile sınıflandırılır ve averaj 100-200 kWh şeklinde senelik enerji tüketimleri ile ön plana çıkar. Senelik su tüketimi ise averaj 220 kez/yıl yıkamaya bakılırsa hesaplanır ve genel anlamda 9.000-11.000 lt olarak gerçekleşir. Burada alternatifler içinde belirleyici özelliklerden birisi de bu mevzu olmalı.

5. Süratli Süratli Öteki Özellikler

 • Inverter Motor: Son zamanlarda neredeyse tüm markalar inverter motorlu çamaşır makineleri üretmeye başladıysa ürün satın alırken bu özellik oldukça önemlidir. Şundan dolayı inverter motorlar daha uzun ömürlü, daha enerji tasarrufludur ve çamaşırlarınıza diğerlerine bakılırsa daha azca zarar verir.
 • Yorgan Yıkama Fonksiyonu: Eğer evinizde ufak yorgan ve battaniyeleri yıkıyorsanız bu özelliğe de dikkat etmeniz gerekir.
 • Renk Seçeneği: Ürünler çoğu zaman beyaz, gri ve antrasit olarak satılıyor. Buradaki seçim kişisel tercihinize kalıyor. Beyaz dışındaki ürünler diğerlerine bakılırsa averaj 200 TL daha uygun fiyatlı oluyor.
 • Perde Programı
 • Buğu destekli yıkama teknolojisi
 • Kırışık Önleme Fonksiyonu
 • Çamaşırlara Zarar Vermeyen Hususi Tambur
 • İlave Su Fonksiyonu
 • Süratli Günlük Yıkama
 • Kir Programı
 • Çocuk Kilidi
Bu Yazımızda Okuyun :   Google Meet'te Sanal Arka Planlar Nasıl Kullanılır

Vatanımızda en fazlaca tercih edilen ürünler Arçelik, Beko, Bosch, Vestel olarak sıralanıyor. Bu markaların internet sayfaları yada bayilerinden ürünü inceleyerek karar verebilirsiniz.

”Google
12 Beğenmekten Vazgeç