Teknobu

Blok Tabanlı Programlama Nedir? Neler Yapılır? Blok Tabanlı Programlama Hakkında Herşey 2021


Blok Tabanlı Programlama Nedir? Neler Yapılır? Blok Tabanlı Programlama Hakkında Herşey 2021

Blok Tabanlı Programlama Nedir? Neler Yapılır? Blok Tabanlı Programlama Hakkında Herşey 2021

Blok Tabanlı Programlama Nedir? Neler Yapılır? Blok Tabanlı Programlama Hakkında Her şey 2021 ; Merhaba değerli ziyaretçilerimiz bugün sizlere yukarıda başlıkta ‘da anlaşıldığı gibi blok tabanlı programlama hakkında tüm detayları paylaşacağız.

Blok tabanlı PROGRAMLAMA nedir kısaca, Blok tabanlı PROGRAMLAMA Nedir Neler yapılır,
Blok tabanlı kodlama uygulamaları, Blok tabanlı PROGRAMLAMA PDF,Blok Tabanlı kodlama oyunları, Blok tabanlı programlarla neler yapılabilir, Blok tabanlı PROGRAMLAMA Sunumu, gelin hep birlikte öğrenelim.

Yıllar geçtikçe, nasıl kodlanacağını bilmek – veya en azından bilgisayar programlamanın temellerini bilmek – işgücüne katılmak isteyen adaylar için önemli bir beceri haline geldi. Bilgisayar bilimi alanının dışındaki işler bile, programlamanın geliştirmenize yardımcı olduğu beceriler nedeniyle programlama bilgisine sahip adayları tercih eder. 

Ve toplumun neredeyse her alanında bilgisayarların ne kadar yaygın olduğu düşünüldüğünde, çocukların bile kodlamayı erken yaşta öğrenmesi şaşırtıcı değil.

Ancak kodlamanın oldukça karmaşık olduğunu inkar etmek mümkün değil. Metin tabanlıdır, kliniktir ve programcıyı bir bilgisayar gibi düşünmeye zorlar. Öyleyse, yetişkinler bile çoğu kodlama kavramına kafa yormak için mücadele ederse, çocuklarla ne kadar fazlası var?

Bu tam mücadele, MIT’yi görsel blok kodlama oluşturmaya teşvik eden şeydi ve o zamandan beri hem çocuklar hem de yetişkinler için bilgisayar programlamayı öğretmek ve öğrenmek için devrim niteliğinde bir buluş olarak kabul edildi.

Blok tabanlı kodlama nedir?

Blok tabanlı kodlama, programcıların animasyonlu hikayeler ve oyunlar oluşturmak için kodlama talimatı “blokları” kullandıkları sürükle ve bırak öğrenme ortamını kullanır. Bu, çocukların metne dayalı kodlama yerine görseller aracılığıyla sayısal düşünme konusunda bir temel kazanabilecekleri giriş düzeyinde bir etkinliktir.

“Bloklar” ile neyi kastediyorsunuz?

“Bloklar” dan bahsettiğimizde, bu, bir kullanıcının yarattıklarına ne yapacağını söylemek için bir araya getirdiği talimatların “parçalarını” veya “parçalarını” açıklamanın bir yoludur. 

Örneğin, Scratch programlama blok tabanlıdır ve çocuk kodlama dilleri söz konusu olduğunda en popüler seçeneklerden biridir . Scratch’teki bloklar şu şekilde tanımlanır:

Hareket Blokları : Hareketi kontrol etmek, hareketli yazılara (Çizik görüntüler) hareketli grafiğin kendisine, diğer hareketli karakterlere veya belirli bir konuma göre hareket etmelerini ve dönmelerini söylemek için kullanılır .

Örneğin, tek bir blokla, içerik oluşturucular bir sprite’a 10 adım ileri gitmesini veya 15 derece sağa dönmesini söyleyebilir. 

Blok Tabanlı Programlama
Blok Tabanlı Programlama

Bloklara benziyor : Bir sprite’ın görünümünü değiştirmek için kullanılır ve bir sprite’ın bir şey söylemesini veya düşünmesini sağlayabilir, kostümleri veya arka planları değiştirebilir ve hatta bir sprite’ın boyutunu veya grafik efektlerini değiştirebilir. 

Bu Yazımızda Okuyun :   Microsoft Office 365 Ücretsiz Kullanma Yöntemleri

Örneğin, içerik oluşturucular sprite’larına bir metin balonu görüntülemesini söyleyebilir ve “merhaba!” 2 saniyelik bir süre için.

Ses blokları : Bir hikayeye veya oyuna sesler eklemek veya perde gibi ses efektlerini düzenlemek ve hatta farklı seslerin ses seviyesini değiştirmek için kullanılır. 

Örneğin, bir “miyav” sesini çalmaya başlamak için bir ses bloğu kullanılabilir ve ardından tüm sesleri durdurmak için başka bir ses bloğu kullanılabilir. 

Bloklar değerli bir öğrenim deneyimi sağlar; çocuklar, programlarının yalnızca kendilerine söylediklerini yapacağını ve kodu yalnızca “yazıldığı sırayla” çalıştıracağını çabucak fark eder.

Çocuklar için Kodlamada Blok Tabanlı Programlama

Blok kodlama, programlama sürecini çok daha kolay hale getirdi – özellikle çocuklar ve yeni başlayanlar için kodlamaya. Kod bölümleri bir arada gruplandırıldığı için, sorunları bulmak ve bunları metin tabanlı kodlamayla ele almak daha kolaydır. 

Benzer bir şekilde, çocuklar için blok kodlama, kod gruplarının – diğer adıyla blokların – yandan hazırlandığı bir sürükle ve bırak yaklaşımı kullanır. Programcının tek yapması gereken, istediği bloğu seçmek, giriş alanına sürükleyip bırakmaktır. 

Alana bırakıldıktan sonra, kodlayıcı başka bir kod grubu (veya hatta aynı olanı) seçebilir ve işlemi, hedeflerini karşılayan tam bir sıra oluşturana kadar gerekli tüm parçaları sürükleyip bırakarak tekrarlayabilir.

Çocuklar için kodlama bağlamında, blok kodlama veya blok programlama, çocukların kodlamanın nasıl çalıştığına dair temel bir anlayış kazanmalarına olanak tanıyan bir “giriş düzeyi etkinliktir”. Ayrıca, saf metin yerine görsel ipuçlarının kullanımıyla programlamada ihtiyaç duyulan bilişimsel düşünme türü hakkında da bilgi verir.

Çocuklara, basitçe bir araya getirebilecekleri önceden oluşturulmuş talimatlar vererek, sinir bozucu sözdizimi ve yazma tabanlı hatalar, yani yeni başlayan bir programcıyı hayal kırıklığına uğratabilecek hatalar riskini ortadan kaldırmış olursunuz. Bloklarla çalışmak, çocukların yalnızca sıra, durum, problem çözme ve hedef oluşturma gibi öğelere odaklanmasını kolaylaştırır.

Scratch: Blok Kodlama Örnekleri

Şimdiye kadar yapılmış ilk blok programlama dili olan Scratch, blok tabanlı kodlama yoluyla çocuklara kodlamayı öğretirken en popüler seçeneklerden biridir. “Bloklar” kitaplıkları (kod ve talimat grupları veya öbekleri) oldukça geniştir ve çocukların istedikleri gibi renkli çizgi film karakterlerini (sprite denir) canlandırmasına olanak tanır. İşte blok gruplarının bazı örnekleri:

1. Hareket Blokları — sprite’ın hareketini kontrol eder; diğer sprite’lara, sprite’ın kendisine veya belirli konumlara göre (programcı tarafından ayarlanabilir)

Blok Kodlama Hareket Blokları

Örnek: 10 adım ileri git, 30 derece sola dön

2. Looks Blocks — bir sprite’ın görünümünü, boyutunu, grafik efektlerini değiştirir; bir sprite’ın bir şey söylemesini / düşünmesini sağlar (kelime balonları kullanarak); Sprite’ın kostümünü veya arka planını değiştirir

Blok Kodlama Blokları Görünüyor

Örnek: “merhaba!” Deyin, arka planı maviden sarıya çevirin

3. Ses Blokları – sesler ve ses efektleri ekler; perdeyi veya hacmi düzenler

Blok Kodlama Ses Bloğu

Örnek: “miyav” sesi çalın, “havlayın!” ses, “miyav” sesini çalmayı durdur

Blok Tabanlı Programlama: Avantajlar ve Dezavantajlar

Canva Photo of Child Smiling While Using Tablet Computer 1
Blok Tabanlı Programlama

Bu sürükle ve bırak yönteminin bazı dezavantajları olmasına rağmen, faydaların ne kadar ağır bastığını inkar etmek zordur. Ancak, tartışma uğruna, her ikisini de burada listeleyeceğiz.

Bu Yazımızda Okuyun :   Sitenizi SSL'ye Taşımak için .htaccess Nasıl Kullanılır?

Blok Kodlama Avantajları

Düşük Giriş Engeli

Kodlamaya yönelik bu sürükle ve bırak yaklaşımı, onu kelimenin tam anlamıyla herkesin yapabileceği şekilde yapar. Herhangi bir şeyi ezberlemenize (işlevler veya cümle yapısı gibi) veya herhangi bir şeyi yazmanıza gerek yoktur. Kurulum minimumdur ve çok az hazırlık gerektirir veya hiç gerektirmez. 

Öğrencilerin asgari talimatla anlaması ve öğretmenlerin asgari çalışma ve ön bilgilerle tanıtması için yeterince basit. İlki, programlamaya yeni başlayan hem çocuklar hem de yetişkinler için geçerlidir.

Öğretmesi Kolay

Yalnızca en temel kodlama ve / veya bilgisayar bilimleri bilgisine sahip olan öğretmenler ve eğitmenler için blok kodlama bir nimettir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, sürükle ve bırak kavramı o kadar basit ki, programlama konusunda uzman düzeyinde bir anlayışa sahip olmanıza gerek yok. Bilgisayar bilimlerinde bir ana dal veya kemerinizin altına sıkışmış kodlama konusunda yıllarca deneyime sahip olmak, blok programlamayı anlamanız ve özet olarak öğretmeniz için gerekli olmayacaktır.

Programlama Kavramlarına Odaklanıyor

Doğru sözdizimi ve sıralamayı vurgulamak yerine, blok kodlama, çocukların (ve yeni başlayanların) programlamanın temel kavramlarına odaklanmasına olanak tanır: operatörler, kontrol yapıları, komutlar, döngüler, koşullar vb.

Denemeyi Teşvik Eder

İyi programcılar, mevcut kavramları deneyerek yeni kod ve benzersiz komutlar oluşturabilir. Bununla birlikte, metin tabanlı kodlama durumunda, temel kodu bozan sözdizimsel hataların riski, kodlayıcıları, özellikle de kodlayıcılar yeni başlayanlarsa, oynamaktan caydırabilir.

Blok programlama, çocukların ve kodlamaya yeni başlayanların sıfırdan başlama riski olmadan mevcut komut dosyasını denemelerine olanak tanır . Ve tek tek kod satırlarını düzenleme seçeneği olmadan, tüm betiği sökme şansı oldukça düşüktür.

Minimal Öğrenim Hayal kırıklığı

Çocuklara kod yazmayı veya kodlamayı öğretirken sözdizimi hataları inanılmaz derecede sinir bozucu olabilir. Programlamada bir çözümü kavramsallaştırma yoluna girebilir, öğrencileri kodlama kavramı veya eldeki daha büyük problem yerine metin ayrıntılarına dikkat etmeye zorlayabilir. Dahası, öğrenme sırasındaki sürekli hayal kırıklıkları, konu için kınamaya veya kızgınlığa yol açabilir.

Blok Tabanlı Programlama Dezavantajları

Sınırlı Hata Ayıklama Seçenekleri

Sözdiziminin olmaması ve tek tek satırları düzenleme seçeneği, neyin yanlış olduğunu görmek için betiğin ayrıntılarına gerçekten giremeyeceğiniz anlamına gelir. Blok kodlama normalde çok az hata verirken, hataları tamamen ortadan kaldırmaz. Bu, kodun ortaya çıkması durumunda, sorunu kaynaklamak (ve potansiyel olarak düzeltmek) için tek tek komutlara erişmenin imkansız olduğu anlamına gelir. 

Adım adım hata ayıklama, adımların çoğu, parçalanamayan bloklar halinde gruplandırıldığında mümkün değildir.

Metin Tabanlı Dönüşümlere Blok Tabanlı

Belki de çoğu insanın blok kodlamada gördüğü en büyük sorun, ilk kez programcıları kodlamayla birlikte gelen yaygın sorunları ve hayal kırıklıklarını deneyimlemekten “yastıklama” veya “koruma” dır. 

Sözdizimsiz programlama, ortaya çıktıklarında sözdizimsel hataları anında ele alma ihtiyacını ortadan kaldırır. 

Görsel bloklar ve ipuçları, zihinsel görselleştirmeyi geliştirmekten veya öğrenmekten alıkoyabilir. 

Bu Yazımızda Okuyun :   Lambda Mimarisi Nedir?

Önceden oluşturulmuş kod blokları, gerçek sözdizimsel komutları öğrenme ve ezberleme ihtiyacını ortadan kaldırır. 

Aynı kod blokları, önceden oluşturulmuş komut dosyasının dışında kod satırlarını veya komutları kullanma şansını da ortadan kaldırır.

Bana “sprite” hakkında daha fazla bilgi verin!

Bahsedildiği gibi, bir sprite, bir karakter veya nesne olabilen bir görüntü olarak düşünülebilir. Bu nedenle, Scratch’te bir karakter yaratmaya “hareketli karakter boyama” denir.

Sprite’lar bir şekil aracı gibi bir şeyden kolayca oluşturulabilir ve yine renk efektleri bir görünüm bloğu ile değiştirilebilir. 

Sürükle ve bırak blok tabanlı programlama ile neler oluşturabilirsiniz?

Scratch gibi bir programdaki blok tabanlı kodlama ile çocuklar, hayal güçlerinin çılgınca çalışmasına izin verebilir, istedikleri sayıda sprite yaratabilir ve bu kreasyonları animasyon ve hikaye anlatımıyla hayata geçirebilirler. 

Örneğin, Scratch’te çocuklar şunları yapabilir:

Bir oyuncunun puan kazanmak için balonları patlatmak gibi şeylere tıklaması gereken tıklama oyunları . Ve her balon tıklandığında, ekranın farklı bir bölümünde farklı bir renkten yeni bir tane açılır. 

kazı kazan oyunu örneği
Blok Tabanlı Programlama

Chase oyunları , oyuncuların başka bir karakter veya nesneyi “kovalayan” bir karakteri kontrol etmesine izin verir. Örneğin, ekranda rastgele yüzen bir balığı yakalamaya çalışan bir ahtapot olabilir.

Pong oyunları adından da anlaşılacağı gibi; Zıplayan topun yere değmesini önlemek amacıyla ileri geri hareket ettirilen fare kontrollü bir raketin klasik kurulumu. 

Uçurma oyunları , oyuncudan sprite’ı kontrol etmek için yukarı ve aşağı okları kullanmasını isteyin; bu, ekranda koşuşturan bir hatayı yakalamak için yukarı ve aşağı hareket edebilen bir kuş olabilir.

Macera oyunları biraz daha gelişmiştir ve oyuncuların farklı arka planlarda birden fazla oyun seviyesinde ilerlerken nesneleri toplamasını sağlamak için tasarlanmıştır. 

Ve sonra tamamen Scratch platformunun dışında, sanal bir robotu çevrimiçi olarak kodlamayı öğrenmek gibi bir şey kulağa eğlenceli geliyorsa , Vex Code VR ile grafik kod blokları da bulunabilir .

Neden Blok Tabanlı Programlamayı Öğrenmelisiniz?

Blok tabanlı bir kodlama dili öğrenmek için pek çok neden var. Kodlamada yeniyseniz ve yüzlerce satır kod yazma düşüncesini göz korkutucu buluyorsanız, bir blok dili öğrenmek sizin için mükemmel olacaktır! Programınızın akışını nasıl kontrol edeceğinizi öğretir ve birkaç satır kodla neler yapabileceğinizi gösterir. Python , C# veya JavaScript gibi metin tabanlı kodlama dillerini öğrenmek için mükemmel bir basamaktır..

Blok tabanlı programlama başlangıçta biraz nafile görünüyor – tek yapmanız gereken birkaç blok sürüklemek varken, nasıl olur da metin tabanlı bir dil kadar güçlü olabilir? Bu sorulacak kadar adil bir soru – Scratch’i ilk öğrendiğimde de aynı şeyi düşünmüştüm, ama onunla yapabileceğiniz birçok şeye hayran kaldım. Flappy Bird ve Space Invaders gibi klasik oyunların inanılmaz sürümlerini oluşturmaktan, bir makine öğrenimi algoritması yazmaya kadar, Scratch gibi blok dilleri, deneyimsiz programcının bazı oldukça gelişmiş programları çok kısa sürede yapmasını sağlar.

”Google
11 Beğenmekten Vazgeç

Yapılan Yorumlar