Teknobu

Bir Yazılım Mühendisi ile Programcı Arasındaki 6 Temel Fark


Bir Yazılım Mühendisi ile Programcı Arasındaki 6 Temel Fark

Bir Yazılım Mühendisi ile Programcı Arasındaki 6 Temel Fark

Bir Programcının Rolü

Bir bilgisayar programcısı genellikle basit bir programcı olarak adlandırılır . Farklı yazılım ve programlar geliştiren yazılım yüklenicileridir. Ayrıca yazılım mühendislerinin kurallarına uymaktan da sorumludurlar. Bunlar bazen geliştiriciler veya kodlayıcılar olarak da adlandırılabilir, çünkü birincil görevleri kod satırlarını yazmak, değerlendirmek ve düzenlemek.

  • Uzmanlık: Programcılar her seferinde bir bileşene odaklanır ve geliştirme yaşam döngüsünün tek bir aşamasına katılırlar. Programcılar kod yazma ve hataları belirleme / hata ayıklama yeteneğine sahip olmalıdır. Bu yüzden sadece birkaç programlama dilinde uzmanlaşmıştır.
  • Uzmanlık: Eğitim kamplarını kodlama eğilimi, programcıların bilgisayar veya bilgi biliminde kendi kendine öğrenme sanatını geliştirmesiyle sonuçlanmıştır. Bu endüstri deneyime bilgiden daha fazla önem vermektedir; dolayısıyla, tecrübesi olan bir programcının bir üst el kazanması muhtemeldir.
  • Algoritmalar: Programcılar bağımsız olarak çalışır ve sistemi blok blok oluştururlar. Güçlü teknik becerilere ve algoritma tasarlama ve anlama yeteneğine sahip bir programcı en uygun aday olarak görülmektedir.

Sonunda, programcı yazılım mühendisi tarafından sağlanan çerçeve ve kodlama için aşağıdaki yönergelerden sorumludur.

Bu Yazımızda Okuyun :   Backlink Sorgulama Nasıl Yapılır ? 2020

Yazılım Mühendisinin Rolü

Yazılım mühendisleri genellikle geliştiriciler olarak adlandırılır, ancak teknoloji işe alan olarak, geliştiriciler ve mühendisler arasındaki farkı bilmelisiniz. Hiç şüphe yok ki rolleri örtüşüyor ve meslekten olmayanların farkı anlaması zor. Ancak, onları ayıran temel özellikler ve resmi eğitim süreçleri vardır.

  • Yeterlilik: Birkaç ülkede mühendislik işine başvurmak için mühendislik derecesine sahip olmak yasal olarak önemlidir. Mühendislik altyapısı, adaylara bir yazılım mühendisinin rolü için gerekli sağlam bir temel sunar. Bilimsel yöntem ve ileri matematikteki uzmanlıkları, benzersiz bir gelişim yaşam döngüsü sağlar.
  • Liderlik: Büyük resim yazılım mühendisleri tarafından tasarlanmıştır. Şirketin ihtiyaçlarını değerlendirebilir ve bunları kullanıcı ihtiyaçları ile birleştirebilirler. Onların bilgi ve deneyimleri, metodik ve sistematik bir çözümü kavramsallaştırmalarına yardımcı olur. İyi bir mühendis, programcıları doğru yönde yönlendirmek için programlama arka planında güçlü bir komuta sahip olmalıdır.
  • Yol Haritası: Yazılım mühendisleri, yazılım çerçevesinin planı olan yönergeler oluşturdukları için yazılım mimarları olarak bilinir. Bu tasarımlar daha sonra onları doğru okuyabilmek için kodlayan programcılara aktarılır.
  • Optimal çözüm: Yazılım mühendisleri ekipler halinde çalışır ve yazılım geliştirme sürecini göz ardı eder. Optimal bir çözüm uygulayarak kararlı bir sistem oluştururlar. Bir mühendisin ayrıca düzenli testler yapması ve yazılımı sürdürmesi beklenir. Sistemin kalitesini ve istikrarını korumak nihai görevidir. Bir hata bir sisteme girerse, programcılara sistem üzerindeki etkisini ve ondan kurtulmak için gerekli eylemleri sorarlar.
Bu Yazımızda Okuyun :   Html Nedir ?

Mühendis ve Programcı

Artık bir mühendis ve bir programcının rolleri hakkında genel bir fikriniz olduğuna göre, bir sonraki adım, nasıl çalıştıklarına göre bunları nasıl ayırt edeceğinizi öğrenmektir. Akıllıca işe alım yapmayı planlıyorsanız, bir programcı ile yazılım mühendisinin nasıl çalıştığı arasındaki farkı anlamak şarttır.

Bir programcı ve bir yazılım mühendisi arasında ayrım yapmanıza yardımcı olabilecek altı ana özellik şunlardır:

1. Beceriler

Bir yazılım mühendisi, ileri matematik ve programlama hakkında derinlemesine bilgi sahibidir. Mühendislik alanında sağlam bir komuta sahipler. Öte yandan, bir programcı birkaç programlama dilinde ayrıntılı bilgiye sahiptir .

 Programcılar ayrıca algoritma yazma ve okuma becerisine sahiptir.

2. Eğitim

Bir yazılım mühendisi mühendislik diplomasına sahiptir ve aynı alanda resmi eğitime sahiptir. Bir programcı bilgisayar bilimi lisans derecesine sahiptir.

Bazı durumlarda, önlisans derecesine ve kalite deneyimine sahip bir birey de bir programcı görevine dahil edilir.

3. Genel Sorumluluklar

Yazılım mimarları (bazen yazılım mühendisleri olarak da adlandırılır) şirketin ihtiyaçlarını değerlendirir. Şirket / müşteri ihtiyaçlarını kullanıcı ihtiyaçları ile birleştiriyor ve bunlara dayalı bir yazılım sistemini kavramsallaştırıyorlar. Ayrıca sistemi korumak için çeşitli testler yaparlar.

Bu Yazımızda Okuyun :   Eset Nod32 Güncel Key 2022-2023 Yeni Liste

Aksine, bir programcı olan bir yazılım yüklenicisi, mühendisin kurallarını bilgisayar tarafından anlaşılan ve takip edilen kod satırlarına dönüştürür. Bazen, programcılar hataları tanımlamak ve düzeltmekten sorumludur.

4. Gelişim Yaşam Döngüsünün Rolü

software eng

Bir yazılım mühendisi, belirli bir projenin başında işine başlar ve bakımı da dahil olmak üzere tüm yazılım geliştirme yaşam döngüsüne bakar.

Bir programcı, geliştirme döngüsünün sadece bir aşamasının bir parçasıdır ve tüm süreç boyunca kalmaz.

5. Gelişimsel Yaklaşım

Bir yazılım mimarı mühendislik bilgisi ve deneyimlerine dayanarak proje için en uygun çözümleri sunabilir. Sistemin işleyişine dayanan kaliteli analizler sağlayabilir ve projenin birbirine bağlılığını ve istikrarını koruyabilirler.

Bir programcı, ana odakları bireysel programlara odaklandığından, her seferinde yalnızca bir bileşen üzerinde çalışır. Ayrıca, söz konusu bileşenin görsel görünümü ve işlevselliği ile de ilgilenirler.

6. Dinamik Çalışma

Bir programcı bağımsız olarak çalışır, ancak çeşitli mühendislerden girdi alır.

Bir yazılım mühendisi mühendislerden oluşan bir ekip içinde çalışır ve programcılara girdi sağlar.

”Google
41 Beğenmekten Vazgeç