Teknobu

Bilim Kurulu toplantısı sonrası Bakan Koca’dan önemli açıklamalar geldi


Bilim Kurulu toplantısı sonrası Bakan Koca’dan önemli açıklamalar geldi

Bilim Kurulu toplantısı sonrası Bakan Koca’dan önemli açıklamalar geldi

Son dakika haberlerine göre Bilim Kurulu toplantısı sonrası Bakan Koca’dan önemli açıklamalar geldi işte o açıklamalara dair detaylar.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu, uzun bir aradan sonra yüz yüze görüşme gerçekleştirdi. Sağlık Bakanı Fahreddin Koka, toplantının ardından yaptığı basın açıklamasında Cuma gününden itibaren 18 yaşını doldurmuş kişilerin aşı randevusu alabileceklerini duyurdu. Bakan Koca, Türkiye illerindeki delta varyantlarının sayısını da açıkladı.

Bilim Kurulu toplantısı
Bilim Kurulu toplantısı

Son dakika haberine göre Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın himayesinde bir toplantı gerçekleştirdi. Konferansın gündeminde aşı sevkiyatlarının son durumu, aşı planındaki ilerleme ve Hindistan’da ortaya çıkan ve hızla dünyaya yayılan Delta varyantları yer aldı. Görüşmenin ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca basın toplantısı düzenledi.

Bakan Koca’nın açıklamalarından satır başları:

Salgını yenmek için aşıları kullanacağımızı söyledik. Zafere emin ve yakınız ama temkinliyiz. Koronavirüs, küresel pandemiye birçok zorluk getirdi. Salgın, hastalığın ülkemize ulaştığı ilk dönem yani salgına hazırlık dönemi, karantina dönemi ve alınabilecek önlemlerdir.

Bu Yazımızda Okuyun :   Koronaya Karşı Sürpriz Buluş

Bu aşamada aldığımız önlemler bize 3 ay zaman kazandırdı. İkinci bölüm, kendinizi bu bilinmeyen düşmandan nasıl koruyacağınızı öğrenme dönemidir. Nasıl bulaşıyor, sizi nasıl hasta ediyor? Üçüncü aşama, hangi kişisel önlemlerin alınabileceği ve sosyal hayatımızı nasıl düzenlediğimiz sorununu çözmek için kullanılır.

En iyi ve en etkili tedaviyi mümkün olan en kısa sürede uyguladık. Bu hastalıkla tüm gücümüzle mücadele etmek için evde karantina önlemleri ve ebeveyn-çocuk ilişkisi çalışmaları yapıyoruz. Salgın yönetimi için en zor gündü. Dördüncü bölüm, aşıların salgını kontrol etmeye başladığı, salgının gerilediği ve beşeri bilimlerin ve bilimlerin karşılıklı olarak faydalı olduğu aşamadır. Salgının yakında sona ereceğine inancım tam.

Bilim Kurulu toplantısı

Salgından Kurtulmada Aşı Vurgusu

Sonuç olarak salgınla karşılaşmadan önce önleyici tedbirler alıyor, toplumumuzu salgının etkisinden korumak için önlemler alıyor, hastalıkla mücadele ediyorduk. Artık aşılarla salgından tamamen kurtulmak üzereyiz. Salgın sırasında yaklaşık 50 bin kişiyi salgın nedeniyle kaybettik.

Salgının ertelendiği sağlık hizmetlerimiz bununla da kalmıyor. Salgın sırasında kalp krizi tanıları %56 oranında azalmasına rağmen kalp krizine bağlı ölümlerin sayısı %10’dan fazla arttı. Bunun temel nedeni, salgın hastalıklar dışındaki tıbbi hizmetlerin ulaşılabilirliğinin yavaşlaması veya vatandaşlarımızın hastaneye gitmeyi reddetmesidir.

Bu Yazımızda Okuyun :   2. EL Araba Fiyatları Ne Zaman Düşecek Yetkili İsimden Açıklama Geldi !

Bu tür dolaylı sebeplerden dolayı en az 50.000 vatandaşımızı kaybettik. DSÖ standartlarına göre Kovid-19 ölümlerini tespit ettik. Dünyadaki durum da farklı değil.

Aşılamada Yaş Sınırı Düştü

Gelen Habere göre Cuma günü itibariyle 18 yaşını doldurmuş tüm vatandaşları tanımlayacağız. Yani 18 yaşını doldurmuş herkes Cuma gününden önce randevu alabilir.

Vakalar Artınca Kısıtlamalar Artacak mı?

Bu süre zarfında kısıtlamaların kalkmasıyla birlikte vaka sayılarının çok arttığını biliyoruz. Genellikle bu kısıtlamaların kaldırılmasıyla birlikte düşüşün bir istikrar dönemine girdiğini görüyoruz. Vakaların artmasından endişe duyuyoruz. Bu dönemde aşının etkisi ile yükseliş trendi göstermek yerine stabil kaldığını düşünüyoruz.

Aşılama güçlendirildiği sürece bu istikrarlı durumun azalacağına inanıyoruz. Zorunlu olmadıkça kısıtlama yapmak istemiyoruz. Herkes kendi kişisel güvenlik çemberini oluşturabilmelidir.

Bilim Kurulu toplantısı

Maske Zorunluluğu Ne Zaman Kaldırılacak?

Toplumsal bağışıklığın oluşmadığı bu zamanda maske kullanmaya devam etmeliyiz. Maskelerin kaldırılması için minimum yüzde 70 aşılama oranına ulaşmamız lazım. Bayrama kadar 18 yaş üzerine minimum bir kere aşılama kanaatindeyiz. Bu sayede makale birazcık daha huzurlu atlatacağımızı düşünüyoruz.

Bu Yazımızda Okuyun :   Regaip Kandili gecesi önemi ve anlamı 18 şubat 2021

Üniversitelerde bu sayede daha huzurlu açılacaktır. Hızlıca pandemiyi gündemimizden çıkarmak istiyoruz. Aşılamayla birlikte sosyal bağışıklığı sağlamak istiyoruz. Erken dönemde 55 milyon kişiye minimum bir doz aşı yapmayı hedefliyoruz.

18 Yaş Altı İçin Aşılama Gerekli Mi?

18 yaş altı için bilim kurulu dünyadaki çalışmaları değerlendiriyor. Ülkeler arasında farklılıklar mevcut. 18 yaş altında kronik rahatsızlığı olan gençlerimizi aşılamak istiyoruz. Bunun dışında genel olarak netliğimiz yok. Bilim Kurulu değerlendirdikten sonra aktarırız.

”Google
2 Beğen