Teknobu

Bilgisayarın Tarihçesi


Bilgisayarın Tarihçesi

Bilgisayarın Tarihçesi

Merhaba arkadaşlar bugün sizlerle bilgisayarın tarihçesini inceleyeceğiz.

Teknoloji o kadar hızlı ilerliyor ki eskiden olmaz denilen bir çok şey şu an için mümkün. 2000 li yılların başında disket bizler disket kullanıyorken bugün bile yüzlerce kişi disketin ne olduğunu bile bilmiyor çok değil 15 yıl öncesinden bahsediyoruz. Günümüzde akıllı telefon ve tablet bilgisayarlar bir çılgınlık halinde. Peki bu teknoloji nereden başladı bunu hiç merak etmiş miydiniz? İlk bilgisayar, ilk taşınabilir bilgisayar ne zaman ve kim tarafından bulundu?

Bilgisayar, en basit bakış açısıyla bir matematiksel işlemci, yani bir hesap aracıdır ve veri işler.

Çağdaş bilgisayarların tarihi 4 döneme ayrılarak incelenir.

  • Kuşak (1950-1958): Lambalı teknolojiye dayanan Eniac benzeri çok büyük aygıtlar.
  • Kuşak (1958-1964): Transistör kullanan bilgisayarlar.
  • Kuşak (1965-1971): Transistör yerine tümdevre kullanan bilgisayarlar. Bu dönemde bilgisayarları kendi aralarında iletişim de kurabiliyorlar.
  • Kuşak (1972-günümüz): Günümüz bilgisayaları.


İlk Bilgisayar (ENIAC-1947) : İngilizce: Electronic Numerical Integrator And Computer Türkçe: Elektronik sayısal entegreli hesaplayıcı, elektrikle çalışan ve elektronik veri işleme kapasitesine sahip ilk bilgisayar. II. Dünya Savaşı esnasında ABD’li bilimadamları tarafından inşa edilen ENIAC ilk çıkan bilgisayardı ENIAC, yaklaşık 167 m² bir alana sığıyordu ve ağırlığı 30 tondu.Eniac

Bu Yazımızda Okuyun :   Bilgisayarın Donanımları Nelerdir ?

Bu ilk bilgisayarın siparişi, 1941 yılında Amerika’nın II. Dünya Savaşı’na katılmasıyla birlikte ordu tarafından gizli olarak Pennsylvania Üniversitesi’ne ait elektrik mühendisliği okulu Moore School of Electrical Engineering’e verildi. Amaç daha az isabet hatalı uzun menzilli top ve füzelerin hesaplamalarında kullanılmasıydı.
Bilim adamları John Mauchly ve Presper Eckert tarafından yaklaşık 4 yılda imal edildi. Yaklaşık maliyeti 500.000 dolar idi. ENIAC ilk deneme çalışmasına 1945 yılında başladı. Gerçek anlamda çalışabilmesi ise 1947 yılını buldu. Ancak 2 Eylül 1945’te Japonya’nın teslim olmasıyla savaş sona ermişti ve böyle bir makine için ihtiyaç da kalmamıştı. ENIAC 1947 yılında basına tanıtıldı.

Türkiye’ye Bilgisayarın Gelişi : Türkiye’ye ilk bilgisayar 1960 yılında yol yapımında gereken hesaplamaları daha hızlı yapabilmek için Karayolları Genel Müdürlüğü’ne gelmiştir.

IBM-650 Veri İşleme Makinesi (Data Processing Machine) adlı bilgisayar 12 yıl kullanılmıştır ve elektrikle çalışan ve elektronik veri işleme kapasitesine sahip 167 m² bir alana sığan ve ağırlığı 30 tonluk ilk bilgisayar ENIAC’tan tam 15 yıl sonra edinilmiştir. İkinci bilgisayar ise akademik amaçlı kullanmak için İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Taşkışla binasına geldi. Bu bilgisayar IBM 1620 idi. İ.T.Ü’den sonra ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi bilgisayara sahip oldu. Türkiye’deki dördüncü bilgisayar ise Devlet Planlama Teşkilatı’na geldi.

Bu Yazımızda Okuyun :   Bilgisayar Sisteminin Bileşenleri

İlk Dizüstü Bilgisayar : Osborne 1 dünyanın ilk ticari ve başarılı taşınabilir bilgisayarıdır. Geliştirilmesini Adam Osborne tasarımını ise Lee Felsenstein yapmıştır.

3 Nisan 1981’de tanıtılmıştır. Tanıtıldıktan sonra büyük ilgi görmüş, yaklaşık 11000 adet satmış ve firmasına yaklaşık 20 milyon $ dolar gelir getirmiştir. Osborne 1’in kutusundan hem kendi işletim sistemini hem de kendisi için üretilmiş bazı ofis yazılımlarını açıklayan yaklaşık 500 sayfalık bir kullanım kılavuzu da çıkmatadır Ağırlığı 10.7 kg’dir ve fiyatı ise 1795$’dır. Günümüzdeki tüm dizüstü ve taşınabilir bilgisayarların atasıdır. Osborne 1’den önce de taşınabilir bilgisayarlar yapılmışsa da bu ürünler prototip aşamasından çıkamamışlardır.

”Google
38 Beğen