Bilgisayarın Tarihçesi

Bilgisayarın Tarihçesi

Bilgisayarın Tarihçesi

Merhaba arkadaşlar bugün sizlerle bilgisayarın tarihçesini inceleyeceğiz.

Teknoloji o kadar hızlı ilerliyor ki eskiden olmaz denilen bir çok şey şu an için mümkün. 2000 li yılların başında disket bizler disket kullanıyorken bugün bile yüzlerce kişi disketin ne olduğunu bile bilmiyor çok değil 15 yıl öncesinden bahsediyoruz. Günümüzde akıllı telefon ve tablet bilgisayarlar bir çılgınlık halinde. Peki bu teknoloji nereden başladı bunu hiç merak etmiş miydiniz? İlk bilgisayar, ilk taşınabilir bilgisayar ne zaman ve kim tarafından bulundu?

Bilgisayar, en basit bakış açısıyla bir matematiksel işlemci, yani bir hesap aracıdır ve veri işler.

Çağdaş bilgisayarların tarihi 4 döneme ayrılarak incelenir.

 • Kuşak (1950-1958): Lambalı teknolojiye dayanan Eniac benzeri çok büyük aygıtlar.
 • Kuşak (1958-1964): Transistör kullanan bilgisayarlar.
 • Kuşak (1965-1971): Transistör yerine tümdevre kullanan bilgisayarlar. Bu dönemde bilgisayarları kendi aralarında iletişim de kurabiliyorlar.
 • Kuşak (1972-günümüz): Günümüz bilgisayaları.


İlk Bilgisayar (ENIAC-1947) : İngilizce: Electronic Numerical Integrator And Computer Türkçe: Elektronik sayısal entegreli hesaplayıcı, elektrikle çalışan ve elektronik veri işleme kapasitesine sahip ilk bilgisayar. II. Dünya Savaşı esnasında ABD’li bilimadamları tarafından inşa edilen ENIAC ilk çıkan bilgisayardı ENIAC, yaklaşık 167 m² bir alana sığıyordu ve ağırlığı 30 tondu.Eniac

Bu ilk bilgisayarın siparişi, 1941 yılında Amerika’nın II. Dünya Savaşı’na katılmasıyla birlikte ordu tarafından gizli olarak Pennsylvania Üniversitesi’ne ait elektrik mühendisliği okulu Moore School of Electrical Engineering’e verildi. Amaç daha az isabet hatalı uzun menzilli top ve füzelerin hesaplamalarında kullanılmasıydı.
Bilim adamları John Mauchly ve Presper Eckert tarafından yaklaşık 4 yılda imal edildi. Yaklaşık maliyeti 500.000 dolar idi. ENIAC ilk deneme çalışmasına 1945 yılında başladı. Gerçek anlamda çalışabilmesi ise 1947 yılını buldu. Ancak 2 Eylül 1945’te Japonya’nın teslim olmasıyla savaş sona ermişti ve böyle bir makine için ihtiyaç da kalmamıştı. ENIAC 1947 yılında basına tanıtıldı.

Türkiye’ye Bilgisayarın Gelişi : Türkiye’ye ilk bilgisayar 1960 yılında yol yapımında gereken hesaplamaları daha hızlı yapabilmek için Karayolları Genel Müdürlüğü’ne gelmiştir.

IBM-650 Veri İşleme Makinesi (Data Processing Machine) adlı bilgisayar 12 yıl kullanılmıştır ve elektrikle çalışan ve elektronik veri işleme kapasitesine sahip 167 m² bir alana sığan ve ağırlığı 30 tonluk ilk bilgisayar ENIAC’tan tam 15 yıl sonra edinilmiştir. İkinci bilgisayar ise akademik amaçlı kullanmak için İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Taşkışla binasına geldi. Bu bilgisayar IBM 1620 idi. İ.T.Ü’den sonra ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi bilgisayara sahip oldu. Türkiye’deki dördüncü bilgisayar ise Devlet Planlama Teşkilatı’na geldi.

İlk Dizüstü Bilgisayar : Osborne 1 dünyanın ilk ticari ve başarılı taşınabilir bilgisayarıdır. Geliştirilmesini Adam Osborne tasarımını ise Lee Felsenstein yapmıştır.

3 Nisan 1981’de tanıtılmıştır. Tanıtıldıktan sonra büyük ilgi görmüş, yaklaşık 11000 adet satmış ve firmasına yaklaşık 20 milyon $ dolar gelir getirmiştir. Osborne 1’in kutusundan hem kendi işletim sistemini hem de kendisi için üretilmiş bazı ofis yazılımlarını açıklayan yaklaşık 500 sayfalık bir kullanım kılavuzu da çıkmatadır Ağırlığı 10.7 kg’dir ve fiyatı ise 1795$’dır. Günümüzdeki tüm dizüstü ve taşınabilir bilgisayarların atasıdır. Osborne 1’den önce de taşınabilir bilgisayarlar yapılmışsa da bu ürünler prototip aşamasından çıkamamışlardır.

8 Beğen

Yapılan Yorumlar

 1. Cool website!

  My name’s Eric, and I just found your site – teknobu.net – while surfing the net. You showed up at the top of the search results, so I checked you out. Looks like what you’re doing is pretty cool.

  But if you don’t mind me asking – after someone like me stumbles across teknobu.net, what usually happens?

  Is your site generating leads for your business?

  I’m guessing some, but I also bet you’d like more… studies show that 7 out 10 who land on a site wind up leaving without a trace.

  Not good.

  Here’s a thought – what if there was an easy way for every visitor to “raise their hand” to get a phone call from you INSTANTLY… the second they hit your site and said, “call me now.”

  You can –

  Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know IMMEDIATELY – so that you can talk to that lead while they’re literally looking over your site.

  CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitor.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works.

  Time is money when it comes to connecting with leads – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later can be huge – like 100 times better!

  That’s why we built out our new SMS Text With Lead feature… because once you’ve captured the visitor’s phone number, you can automatically start a text message (SMS) conversation.

  Think about the possibilities – even if you don’t close a deal then and there, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship.

  Wouldn’t that be cool?

  CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitor.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business.

  You could be converting up to 100X more leads today!
  Eric

  PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
  You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
  CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitor.com to try Talk With Web Visitor now.

  If you’d like to unsubscribe click here http://talkwithwebvisitor.com/unsubscribe.aspx?d=teknobu.net

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir