Web Analytics
Teknobu

Android 13 Özellikleri, Çıkış Tarihi (Neler Yeni) 2022
Android 13 Özellikleri, Çıkış Tarihi (Neler Yeni) 2022

Android 13 Özellikleri, Çıkış Tarihi (Neler Yeni) 2022

Android 13 Özellikleri nelerdir, Android 13 çıkış tarihi ne zaman, Android 13 güncellemesiyle yeni ne tür özellikler gelecek işte merak edilen Android 13 güncellemesinin tüm özellikleri bu yazımızda.

Google, tabletler ve diğer büyük ekranlı cihazlar için özellik güncellemesi olan Android 12L’nin son beta sürümünü henüz piyasaya sürmesine rağmen , şirket bugün Android’in bir sonraki büyük işletim sistemi güncellemesi olan Android 13’ü tamamladı

Android 13 Özellikleri
Android 13 Özellikleri

Android platformunda birçok yeni özellik mevcut, API güncellemesi, kullanıcı arayüzü ince ayarı ve davranış değişikliği sunar. Bu yazıda, uygulamanızı veya cihazınızı Android 13’e hazırlayabilmeniz için tüm konulara değineceğiz.

Google, Android 13’ün yalnızca ilk geliştirici önizlemesini yayınladı. Bu, gelecekteki önizleme sürümlerinde pek çok ek değişiklik olacağı anlamına geliyor. Yaklaşan sürüm hakkında daha fazla bilgi edindikçe bu makaleyi güncelleyeceğiz.

Android 13 ne zaman çıkacak?

Android 13 çıkış tarihi ne zaman? İlk Android 13 Geliştirici Önizlemesi zaten yayınlandı ve bunun yanı sıra Google, bir sonraki Android güncellemesi için işlerin nasıl gerçekleşeceğine dair kaba bir zaman çizelgesi de paylaştı. Bu bilgilere dayanarak, Android 13’ün resmi olarak 2022 yılının Ağustos ayında veya Eylül ayının başlarında çıkacağını söyleyebiliriz. Yazılımın, beklenen Haziran beta güncellemesiyle platform kararlılığına ulaşması bekleniyor, yani geliştiricilere uygulamalarını güncellemeleri için yeşil ışık verilecek. yaklaşan sürüm için.

Android 13 Özellikleri Neler Yeni?

Aşağıda detaylı olarak Andorid 13 güncellemesinin özelliklerini inceleyelim. Şimdi, en ilginç kısmı. Android 13 ile hangi yeni özellikler gelecek? Biraz erken olmasına rağmen, sağlıklı bir miktar söylenti ve sızıntı zaten etherete yol açtı ve şimdiye kadar bildiğimiz her şey burada.

1. Kullanıcı Arayüzü Düzeltmeleri

Android 13 Özellikleri
Android 13 Özellikleri

Material You, Android için yeni bir görünüm sergiliyor olsa da, hatasız değil. Bir özellik etkinleştirildiğinde bazı düğmeler kullanıcıların kafasını karıştırır. Örneğin, Bildirim Merkezi’nde ‘İnternet’e giderseniz, Mobil Veri, Wi-Fi ve Hotspot arasında geçiş yapmak için bu simgeye tekrar basmanız gerekir. Karmaşık geliyor ve bu üç seçeneği ayrı bir geçiş yapma seçeneği yok.

Bunun yanı sıra, Android 12’deki renkler kontrasttan yoksundur – iOS’un gösterdiği canlılığa kıyasla her şey soluk görünüyor. Ancak Android Police’e göre, Android 13 için yeni canlı renkler sızdırıldığı için Google bunun zaten farkında gibi görünüyor.

Kullanıcı arayüzünde bazı doygun renkler vermek, Android’in genel görünümüne yardımcı olabilir. Bununla birlikte, şu anda gördüğümüz Malzeme Tasarımı, esasen işletim sistemi için yeni bir görünümün 1.0 sürümüdür. iOS, 2013’ten bu yana düz tasarımında hala iyileştirmeler görüyor, bu nedenle önümüzdeki yıllarda Android’de görsel iyileştirmeler göreceğiz.

2. Bazı uygulamalar için değil, herkes için Kaydırılan Ekran Görüntüleri

Android 13 Özellikleri
Android 13 Özellikleri

Bu özellik, bir web sayfasının ekran görüntüsünü alabileceğiniz, ancak Android’in içeriği tek bir görüntüde birleştirdiği Android 12’deki bazı uygulamalar için tanıtıldı. 

Ancak, kullanışlı bir özellik olsa da, geliştiricilerin uygulamaya ‘Görünüm tabanlı bir kullanıcı arayüzü’ eklemesini gerektirir, aksi takdirde ekran görüntülerini kaydırmak kullanıcılar için bir seçenek değildir.

Bunun yerine, Android 13, mevcut gereksinimden bağımsız olarak bunu tüm uygulamalar için kullanılabilir hale getirmelidir. Kullanıcıların, Android’deki belirli özelliklerin belirli uygulamalarda da mevcut olup olmadığını kontrol etmesi gerekmez ve ekran görüntülerini kaydırmak bunlardan biridir.

3. Arkaya dokunma hareketini bırakın

Bu, ilk olarak 2020’de Android 11’in beta sürümünde ortaya çıktı , Pixel 4 serisi ve diğer akıllı telefonlar için son sürüm çıktığında kaldırılmadan önce.

Apple’ın iOS 15’inde , iPhone’unuzda bir arkaya dokunma hareketini özelleştirebileceğiniz, örneğin Kamera uygulamasını veya bir kısayolu başlatabilecek bir türev zaten mevcut.

Başka bir uygulamaya göz atarken ve ana ekrana dönüp simgesini bulmadan hızlıca kamera uygulamasına geçmek istediğinizde çok kullanışlıdır.

Android için, özellikle yazılım iOS’a kıyasla daha iyi özelleştirilebildiğinden, arkadan dinleme kullanıcılar için kolay bir kazanç olabilir. Belirli uygulamaları veya medyayı belirli bir miktarda dokunmayla başlatabileceğiniz veya kullanmakta olduğunuz uygulamaya bağlı olarak nihai sonucun değişebildiği bir Android 13 arka dinleme hayal edin.

4. iOS’tan Elden Çıkarma

Android Police’e göre , bu, örneğin iPhone’unuzda dinlediğiniz şeyi bir HomePod hoparlörüne aktarabileceğiniz bir özelliği yansıtan Android 13’e geliyor olabilir.

Geçici olarak ‘TTT’ veya Aktarmak İçin Dokun olarak adlandırılan, izlediğiniz veya dinlediğiniz medyayı evinizde veya iş yerinizde olabilecek bir cihaza gönderebilirsiniz.

Akıllı hoparlörlerin yanı sıra Android çalıştıran bir dizi televizyon ile bu, akıllı telefonunuzdan medyayı daha kolay bir şekilde göndermek için iyi çalışabilir.

5: QR kod tarayıcı kısayolu

QR kodları, bir işletmenin kullanıcıları doğrudan etkileşime girmeden belirli bir web sayfasına yönlendirmesinin ucuz ve yüksek erişilebilir bir yolu olduğundan, COVID-19 salgını sırasında vazgeçilmez bir araç olmuştur. QR kodlarının yenilenen önemi ışığında Google, bir QR kod tarayıcı başlatmak için Android 13’te kullanışlı bir kısayol uyguluyor.

Özellikle, Android 13, bir QR kod tarayıcı başlatmak için yeni bir Hızlı Ayar kutucuğu uygular. Android 13’ün kendisi bir QR kod tarama bileşeniyle birlikte gönderilmeyecek, ancak bunu yapan bir bileşenin başlatılmasını destekleyecek. SystemUI’deki yeni QRCodeScannerController sınıfı mantığı tanımlar ve başlatılan bileşen device_config değeri “default_qr_code_scanner” içinde bulunur. GMS’li cihazlarda Google Play Hizmetleri, device_config değerlerini yönetir ve bu nedenle QR kod tarayıcı bileşenini büyük olasılıkla Google Lens olarak ayarlar .

”Google
22 Beğenmekten Vazgeç