Teknobu

AIIMS Delhi Covid-19 Sırasında Doktorlara, Yardımcı Olmak İçin Robotlar Üretecek


AIIMS Delhi Covid-19 Sırasında Doktorlara, Yardımcı Olmak İçin Robotlar Üretecek

AIIMS Delhi Covid-19 Sırasında Doktorlara,  Yardımcı Olmak İçin Robotlar Üretecek

Enfeksiyonun doktorlar arasında yayılmasını kontrol etmek ve covid-19 hastaları ile sık teması en aza indirmek için, dünyadaki hastaneler robotiklere dönüyor. AIIMS, Delhi, covid-19 koğuşlarında Humanoid ELF adlı 92 cm boyunda bir robotu test etmeye karar verdi. Robot otonom olarak hareket edebilir ve 2.9 km / s hızla hareket edebilir. Dahili 3D ve HD kameraları kullanarak tüm aktiviteleri kaydedebilir, doktorların ve hemşirelerin hastalarla uzaktan etkileşime girmesini sağlayabilir ve ayrıca 10 inçlik ekranı sayesinde hastalar ve arkadaşları ve aile üyeleri arasındaki iletişimi kolaylaştırabilir.

Evde büyümüş robot şirketi Milagrow tarafından geliştirilen insansı robot, yolundaki nesneleri tespit etmek için LIDAR (ışık algılama ve menzil) ve SLAM (eşzamanlı yerelleştirme ve haritalama) teknolojilerini kullanır, böylece çarpışmayı önleyebilir ve serbestçe dolaşabilir. 60’tan fazla sensöre sahiptir ve gerekirse daha fazla özelleştirmeye izin vermek için açık API kullanır. Robot batarya ile çalışır, 8 saate kadar dayanır ve otomatik şarj özelliğine sahiptir.

“Milagrow, pandemi ile mücadele çabalarında AIIMS’i desteklemekten çok mutlu ve gerçek koşulların geri bildirimlerine dayanarak daha fazla ürün geliştirmek için yakından çalışacak. Salgın endişe verici bir şekilde artmaya devam ettikçe, robotlar virüsün yayılmasını kontrol etmeye ve doktorları, hemşireleri ve bakıcıları enfekte olmaktan korumaya yardımcı olacak “dedi.

Bu Yazımızda Okuyun :   Valve SteamVr macOS'u Artık Desteklemeyecek 2020

İnsansı robotun yanı sıra AIIMS, bağımsız bir şekilde hareket edebilen ve insan müdahalesi olmadan zemini dezenfekte edebilen bir zemin temizleme robotu olan Milagrow iMap 9’u da devreye alacak. Robot, zemin yüzeylerindeki covid-19 sporlarını öldürmek için ICMR tarafından önerildiği gibi sodyum hipoklorit çözeltisi kullanır. Engelleri algılayabilir ve zeminleri gerçek zamanlı olarak taramak ve haritalamak için gerçek zamanlı arazi tanıma teknolojisini kullanır.

Covid-19’un patlak vermesinden bu yana, robotlar Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve İtalya’daki hastanelerde temizlik, dezenfeksiyon ve hastalara yardım için görevlendirildi.

Hindistan’da, Jaipur’daki bir hastanenin, hastalara izolasyon servislerinde ilaç ve gıda gönderebilen bir robot için robot şirketleri ile görüştüğü bildiriliyor. Kochi merkezli Asimov Robotics, covid-19 hastalarına yardımcı olmak için hastanelere yerleştirilmeye hazır özerk bir robot geliştirdi.

Mevcut kriz, robotların konumlandırılması için güçlü bir durum oluştursa da, teknoloji Hindistan’daki tıbbi tesisler için yeni değildir ve çok daha karmaşık operasyonlar için farklı alanlarda kullanılmıştır. Örneğin, 2018 yılında, Ahmedabad merkezli bir hastanedeki doktorlar, Gandhinagar’da bulunan hastaya bir telerobotik kalp ameliyatı yapmak için bir robotu uzaktan kontrol ettiler. Benzer şekilde, Şubat 2019’da, PGIMER Chandigarh’daki doktorlar, gıda borusu olmadan doğan iki yaşındaki bir bebek üzerinde hassas bir ameliyat yapmak için bir robot kullandı.

Bu Yazımızda Okuyun :   İnsanlıdan İnsansıza Uzanan Yolculuk (İnsansız Araçlar)
”Google
20 Beğen