Teknobu

Access Programında Sorgu Oluşturma İşlemi Hangi Menüden Yapılmaktadır? 2021


Access Programında Sorgu Oluşturma İşlemi Hangi Menüden Yapılmaktadır? 2021

Access Programında Sorgu Oluşturma İşlemi Hangi Menüden Yapılmaktadır? 2021

Access Programında Sorgu Oluşturma İşlemi Hangi Menüden Yapılmaktadır? Sizlere bugün bunun cevabını açıklayacağım. Access programında nasıl sorgu oluşturulur öğrenebileceksiniz.

Access Programında Sorgu Oluşturma İşlemi Hangi Menüden Yapılmaktadır?

Access programında sorgu oluşturmak için aşağıdaki adımları uygulayın. Bu örnekte Access 2013 veya 2016’da bir sorgu oluşturmak için yapabilirsiniz.

CEVAP : OLUŞTUR MENÜSÜNDEN BAŞLANIR

  1. Oluştur Menüsü (CREATE) Menüsüne Geliniz > Sorgu Tasarımı (Query Design) Şerit üzerindeki düğmeye tıklayın .
  2. Sorguya dahil edilecek tabloları seçin
  3. Dahil edilecek alanları seçin ve kriterleri ayarlayın
  4. Çalıştıra Basınız (Veri Sayfası görünümüne ya da sadece anahtar) düğmesine Tıklayınız. Sorgunun sonuçları görüntülenecektir.

Ayrıca sorgunuzu kaydetme seçeneğiniz de vardır. Sorguyu kaydetmek için sorgu sekmesine sağ tıklayın. Kaydet’i tıklayın ve istemde adlandırın.

Aşağıda, yukarıdaki adımları gösteren ekran görüntüleri verilmiştir.

Access Programında Sorgu Tasarımı Menüsü

Tasarım görünümünde bir sorgu oluşturmak için Sorgu Tasarımı düğmesini tıklayın. Sorgu Sihirbazı’nı başlatmak için yanındaki Sorgu Sihirbazı düğmesini de kullanabilirsiniz, ancak Tasarım görünümü size sorgu üzerinde daha fazla kontrol sağlar.

Bu Yazımızda Okuyun :   Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar Nelerdir ?
Access Programında Sorgu Oluşturma İşlemi
Access Programında Sorgu Oluşturma İşlemi

Sorguya Dahil Edilecek Tablolar

Tabloyu Göster iletişim kutusu, sorguya hangi tabloların dahil edileceğini seçmenize olanak tanır. Bir sorgu içinde kullanmak için başka sorgular da ekleyebilirsiniz.

image 90
Access Programında Sorgu Oluşturma İşlemi

Sorgu Tasarım Görünümü

Sorgu Tasarım Görünümü, sorgu için kesin kriterler belirlemenize olanak tanır. Sonuçlarda hangi tabloların gösterileceğini, hangi alanları kullanacağınızı, filtreleme ölçütleri ekleyebileceğinizi ve daha fazlasını seçebilirsiniz.

image 91

Çalıştır Düğmesi

Çalıştır düğmesine tıklamak sorguyu çalıştıracaktır. Yanındaki Veri Sayfası görünümü düğmesine tıklamak da sorguyu çalıştırır.

image 92

Sorgu Sonuçları

Sorgu sonuçları Veri Sayfası görünümünde görüntülenir.

image 93

Sorguyu Kaydetme

Bir sorgu kaydetme

image 95

Sorguyu Değiştirme

Sorgunuzu değiştirmek için Veri Sayfası görünümü ile Tasarım görünümü arasında gidip gelebilirsiniz. Tasarım görünümü, sorgunuz için kesin ölçütleri belirlemenize olanak tanır.

Örneğin, sorgunun yalnızca belirli bir şirketten gelen ürünleri döndürmesini isteyebilirsiniz. Veya belirli bir miktarın üzerinde harcama yapmış tüm kullanıcıların bir listesine ihtiyacınız olabilir. Sorgu Tasarım görünümü bunu ve çok daha fazlasını sağlar.

image 96

Tasarım görünümü, sonuçları filtreleyeceğiniz ölçütler eklemenize olanak tanır. Burada, sonuçları yalnızca belirli bir miktarın (80000) üzerinde fiyatı olanlara filtrelemek için kriterler ekledik.

Bu Yazımızda Okuyun :   SEO Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Önemli Bilgi

Sonuç:

image 97

Yalnızca 80.000 ABD Dolarından büyük değere sahip kayıtlar döndürülür. Bunun nedeni, Ölçüt alanında> 80000 belirtmiş olmamızdır.

Tasarım Görünümünün Faydaları

Temel sorgular oluşturmak için Sorgu Sihirbazı’nı da kullanabilirsiniz. Bu, Tasarım görünümünde sorgu oluşturacak kadar kendine güvenmeyen yeni başlayanlar için kullanışlı olabilir. Bununla birlikte, Tasarım görünümü, ölçütleriniz konusunda çok spesifik olabileceğiniz için daha karmaşık sorgular oluşturmanıza olanak tanır.

Access, her sorgunun perde arkasında SQL kodu üretir. SQL’de nasıl kod yazılacağını biliyorsanız, sorgularınızı SQL’de oluşturabilirsiniz. Ancak Tasarım görünümü, SQL bilmenize gerek kalmadan karmaşık sorgular oluşturmanıza olanak tanır.

”Google
10 Beğenmekten Vazgeç

Yapılan Yorumlar